sql מה זה

 רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק?
השאירו פרטים או חייגו

תוכן עניינים

sql מה זהאם אתם שואלים sql מה זה, קודם נציין כי מדובר בשפת תכנות המשמשת לניהול נתונים, לפחות ברמה הכללית של הנושא. ברמה הפרטנית יותר, שפת תכנות זו נמצאת בשימוש נרחב על ידי מערכות ניהול מסדי נתונים ויישומי תוכנה אחרים בכל מיני תעשיות, משרות ותחומי עיסוק.

בשנים האחרונות SQL אומצה כשפת הנתונים הסטנדרטית עבור טכנולוגיות רבות, כגון יישומי אינטרנט, אפליקציות לנייד ומערכות תכנון משאבים ארגוניים שונים, משאבים ממשלתיים, עסקיים ועוד. בין היתר, SQL היא שפת תכנות אשר משמשת בתחומים כמו בינה עסקית, ניתוח נתונים ועוד תחומים מודרניים שונים. 

מה חשוב לדעת על SQL?

SQL היא שפת תכנות המשמשת לאחזור, ניהול, ניטור ותפעל נתונים שמקורם במסדי נתונים מאוד מגוונים שמשרתים ארגונים בכל התעשיות. נכון להיום, זוהי שפה שכבר נחשבת סטנדרטית והיא משמשת מוצרי תוכנה רבים ושונים, יישומים אינטרנטיים ואפליקציות ועוד. 

יחד עם זאת ששפת ה-SQL משומשת בתעשיות רבות ומשתנות, השימוש הנפוץ ביותר ב-SQL הוא במערכות ניהול מסד נתונים. שפה זאת משמשת חברות וארגונים גדולים רבים כמו אמזון, מיקרוסופט, יאהו, איביי וגוגל ועוד. כדי להבין sql מה זה, חשוב להבין היכן השפה הזאת משמשת, נתחיל עם עולם ניתוח הנתונים. 

כיצד SQL משומשת בעולם ניתוח הנתונים?

מנתחי נתונים צריכים להיות מסוגלים להבין כיצד סוגים שונים של נתונים מקיימים אינטראקציה וקורלציה זה עם זה, עד כדי הבנת הסנכרון המלא בין סוגי נתונים שונים וכיצד אלו משפיעים על ארגונים למיניהם. את אותם נתונים שמשמשים מנתחי נתונים, ניתן לפענח בעזרת שפות תכנות שונות, לרבות SQL. 

אנשי SQL בתחום ניתוח הנתונים נדרשים לפרש תרשימים, גרפים ודוחות וכן לקחת על עצמם משימות ניתוח סטטיסטי מתקדמות יותר. למשל, אנשי מקצוע אלו עשויים לקחת על עצמם הבניית מודלים של רגרסיה, מודלים לחיזוי עסקי או ארגוני ועוד. על אנשי ה-SQL בתחום זה מוטלת לרוב העבודה המורכבת למדי של חילוץ, הבנייה והפקה של תובנות ממסדי הנתונים השונים. 

מדוע אנשי SQL כה מבוקשים בשוק העבודה המודרני?

מכיוון שמסדי הנתונים בעולם המודרני משרתים ארגונים מכל הסוגים, ואותם ארגונים למעשה נשענים על נתוניהם, זו הסיבה שאני SQL מבוקשים מאוד בתחום ניתוח נתונים. אנשי מקצוע אלו מנתחים נתונים כדי למצוא דפוסים ומגמות שונות בכל מיני תעשיות ותחומים, וגם עוזרים לחברות להבין את הנתונים שלהן כדי להתייעל עסקית או ארגונית. 

כאשר מבינים sql מה זה, מהר מאוד מבינים את הביקוש לאנשי SQL בשוק העבודה המודרני. SQL היא שפת תכנות המשמשת ליצירה וניהול של מסדי נתונים במגוון יישומים ותחומים או תעשיות. ככזאת, שפת התכנות הזאת נמצאת בשימוש כמעט בכל מקום בעולם המודרני.

כיצד SQL משמש בתחום הבינה העסקית? 

בינה עסקית היא תחום המשלב כלי IT וטכנולוגיות שונות כדי להפיק עבור ארגונים וחברות את התובנות העסקיות הטובות ביותר האפשריות. זאת, על סמך מסדי נתונים שונים שניתן לקרוא אותם ולנהל אותם בעזרת שפות תכנות כמו SQL. ובעולם ההייטק, ידיעת שפת SQL היא חלק חשוב מתחום הבינה העסקית.  

אנשי SQL בתחום בינה עסקית צריכים להיות בעלי הבנה טובה בכל מה שכרוך בכריית נתונים, הדמיית נתונים, ניתוח חזוי ולמידת מכונה, ואלו נישות הייטק מאוד נפוצות בימינו. כפועל יוצא מכך, ככל שהבינה העסקית הופכת חשובה יותר בחברות הייטק, מפתחי BI מבוקשים יותר בתחומים אלו. למשל, בתחום למידת המכונה (MACHINE LEARNING), נעזרים המון במפתחי BI עם ידע בשפת SQL. בזכות אותן תובנות שמופקות על ידי אנשי SQL, אנשי מקצוע בתחום של "לימוד מכונה" יכולים לבנות את האלגוריתמים הנכונים לפעולתה של מערכת אוטומציה כזאת או אחרת. 

אילו משרות קיימות עבור אנשי SQL? 

בשנים האחרונות שוק העבודה פורח עבור אנשי SQL, וכל הזמן צצות הזדמנויות תעסוקה זמינות. עקב הפופולאריות של שפה זאת, אנשי SQL יכולים למצוא עבודה בתחומים כמו שיווק, פיננסים, בריאות, מכירות ואפילו תפעול. עם זאת, המשרות הנפוצות ביותר בהן עובדים אנשי SQL הן משרות כמו מפתחי BI, פיתוח תוכנה, ניהול תהליכים עסקיים וייעוץ IT, ניהול מסדי נתונים ועוד. 

כמו כן, ניתן למצוא אנשי SQL באזורים רבים בעולם ובמשרות שונות, כולל משרות המתמקדות בניהול ואחסון נתונים, אנליטיקה וניתוח נתונים, כריית נתונים למטרת הפקת תובנות עסקיות שונות ועוד. ככל שהעולם המודרני מתפתח, ככה יש יותר צורך באנשי SQL בתחומים שונים. 

מהו מערך הכישורים של איש SQL?

כפי שכבר הבנו, SQL היא מיומנות חשובה שצריך לשלוט בה כל אדם שרוצה לעבוד בניתוח נתונים, מדעי נתונים, הנדסת נתונים וכן הלאה. ככזאת, שפת התכנות הזאת מצריכה מאנשי ה-SQL להיות בקיאים בכל מה שנוגע למודל נתונים ועיצוב מסדי נתונים. 

כמו כן, אנשי SQL גם צריכים להחזיק ביכולת לבצע כריית נתונים וניטור תובנות ארגוניות מאותם נתונים. יש לציין, התפקיד של איש ה-SQL מאוד משתנה מחברה לחברה, ככה שסט הכישורים שאנשי SQL צריכים בכל מיני עבודות מאוד משתנה מארגון לארגון. 

מה כולל קורס SQL?

מעוניינים ליצור, לקרוא, לעדכן, לנהל ולמחוק מידע במסדי נתונים מסוגים שונים? ברוב המכללות הקורס יספק סקירה כללית של SQL מה זה, כולל ההיסטוריה של השפה ויסודות השפה. כמו כן, התלמידים לומדים כיצד ליצור טבלאות משלהם, לשנות את הטבלאות הקיימות ולבצע עליהן שאילתות שונות.

במהלך קורס לימודי SQL התלמידים לומדים לנהל סוגי נתונים ב-SQL, מבני נתונים, לומדים כיצד לעבוד עם טבלאות, כיצד ליצור מסדי נתונים, לבצע בהם ניטור מידע ועוד. מטבע הדברים, התכנים בקורס יהיו מקיפים יותר ככל שהקורס עצמו יהיה בעבור תלמידים מתקדמים. ברמה הבסיסית שלו, קורס SQL כולל מבוא ל-SQL, מבוא לבסיסי נתונים, סקירה של מסדי נתונים ועוד. 

תחום ההייטק מאז ומתמיד היה בכותרות, בשנים האחרונות תחום ההייטק תופס עדיין את הכותרות ולמרות גל הפיטורים הרחב, עדיין המקצוע נמצא בביקוש גבוה. תחומי ההייטק הם מגוונים, יש משרות שונות שקשורות בבניית אתרים כמו פרונט, יש מקצועות שקשורים בתחומי הגיימינג ויש תחום שקשור בכלל בארגון מסד הנתונים. SQL או ללא קיצור: Structured Query Language נקרא בעברית "שפת שאילתות מובנית". מדובר על שפה שנמצאת בכל ארגון ומפתחי SQL נחשבים למבוקשים תמיד בתחום ההייטק. הנה כל מה שצריכים לדעת על מה זה SQL, למה זה חשוב, במה זה שונה מאקסל ומי נדרש להכיר את השפה. 

 

מה זה SQL?

SQL היא שפה אשר משמשת אותנו לניהול נתונים הנמצאים בתוך מסד הנתונים (Date base). באמצעות שפת SQL נוכל לבצע פעולות הכלולות בשאלות, לארגן נתונים מחדש, ליצור שינויים של המבנה ולשלוט בכל הגישה למסד הנתונים. מצד אחד, זה נשמע מעט כמו טבלת אקסל, אבל מדובר על שפה שונה לחלוטין, שפה מאורגנת יותר אשר נועדה לעבוד בהיקפים גדולים. לצורך הדוגמא, מסד נתונים של SQL יכול להתמודד עם מעל עשרות מיליוני תאים. התוכנה נועדה לצורך עיבוי מידע במסד הנתונים בצורה טבלאית כאשר שורות ועמודות מייצגות נתונים ויחסים שונים בין הערכים הרלוונטיים. רוב העסקים והחברות הגדולות נעזרות ב-SQL לצורך שמירה ויעילות ביצוע מסד הנתונים. 

 

מה זה SQL – למה זה חשוב?

אחרי שהבנו מה זה SQL, בואו נצלול לפרטים עמוקים יותר כדי להבין את החשיבות של השפה ולמה המקצוע כל כך מבוקש. מתכנתים ומפתחים אשר משתמשים ב-SQL בדרך כלל יכירו את שפות התכנות השונות או שידעו כיצד לשלב אותן. בסופו של דבר, התפקיד של מתכנת SQL הוא לבנות את התשתית כמו שצריך, ודווקא לאחר מכן התפקיד הוא של המתכנת להוסיף את הטבלה. תוכנות SQL משתלבות מצוין עם שפות התכנות השונות ומאפשרות לבנות יישומי עיבוד נתונים בעלי ביצועים גבוהים. המערכת משתלבת היטב עם מערכות מסד נתונים גדולות של SQL וכמו כן, התוכנה קלה ללמידה מכיוון שהיא פועלת על פי מילות מפתח לרוב. 

 

מה ההבדל בין SQL ובין אקסל?

ההבדל בין תוכנת אקסל ובין SQL הוא הבדל רחב. התפקיד המהותי של אקסל הוא לסדר לנו טבלאות על בסיס נתונים שאנחנו מציבים ובכך לערוך את הטבלה באופן ידני או ליצור טבלה חדשה בכל פעם. אין צורך בידע טכני בשביל לעבוד עם אקסל, אלא מדובר נטו על הזנת נתונים למערכת. ההפעלה של SQL מתבצעת באמצעות שפת קוד, קוד אשר נקרא SQL. בתוכנת אקסל יש הגבלה של רשומות, לעומת זאת כאשר אנחנו מדברים על SQL לא קיימת הגבלה. ב-SQL ניתן לבצע מניפולציות שונות על המערכת, לבצע שאילתות על הנתונים ועוד. שפת ה-SQL מאוד מבוקשת, ומצד שני גם אינה מורכבת להבנה.

 

קורס SQL

קורס SQL מתחלק לקורס בסיס וקורס המיועד למתקדמים. כל אדם יכול ללמוד את השפה גם כאשר אין לו ידע מקצועי בתחום המחשבים. המטרה של הקורס היא להכיר ביניכם ובין השפה, להבין כיצד עובד עיבוד מידע שנמצא ב-Date base, וכמו כן ידע SQL הוא תנאי כניסה להרבה מקומות עבודה ואף קורסים מסוימים הקשורים בפיתוח. המטרה של הקורס היא להעניק לכם את הידע הנדרש כדי לשלוט בבסיס הנתונים, לשלוף נתונים בצורה קלה ואפילו לתחקר את ה-Date base. כפי שציינו, כל חברה עובדת היום עם SQL בכדי לשמור על סדר מופתי בארגון.

במהלך הקורס המשתתפים לומדים מושגים בסיסיים בעולם ההייטק, תהליכים שונים, מבנים ויצירתיות. הקורס עוסק בדרכים לתפעל את השפה, השאילתות הן באנגלית ברוב המקרים. כמו כן, נלמד איך לשלב מידע חדש ב-SQL, שימוש בשאילתות משנה, פקודות וכיצד לעבוד בצורה יעילה עם SQL.

 

מי צריך לדעת SQL?

כפי שציינו, לא מספיק לדעת מה זה SQL אלא גם לדעת איך לעבוד עם השפה בצורה יעילה. היום תפקידים רבים בהייטק דורשים ידע ב-SQL. ה-SQL מאוד נפוץ בעולם המחשבים והוא בעיקר משמש מתכנתים בתחום ה-DATA. המשרות אשר נדרשות להכיר את השפה הן: Database Administrator, Data Analyst, Data scientist ועוד. כמו כן, היום בשל הפופולריות הגוברת בכל הנוגע לבינה מלאכותית, הביקוש ללמידת SQL אף גדולה יותר. השימוש ב-SQL נפוץ בקרב BI ואפילו בפיתוח של בינה מלאכותית AI.

משך זמן הקורס אורך מספר שבועות, מדובר על קורס די פשוט. ניתן למצוא קורסים בתכנות אשר משלבים בתוכם גם למידת SQL. היום פחות נפוץ כבר לגשת לתארים בשביל ללמוד מדעי המחשב, היום אפשר בפחות זמן לקבל את אותו מידע ולהשתלב במקומות העבודה. בסופו של דבר, מה שחברות הייטק מחפשות הן לא את התואר שלכם, אלא את הידע שצברתם במהלך השנים – ניסיון. אם בחרתם ללמוד SQL תוכלו לעבוד בתור אנילסטים בתור משרות ג'וניור בתחום. המסלול לרוב אינו דורש ניסיון, ומעשיר את הידע שלכם בתחום ההייטק. 

 

כמה מרוויח מתכנת DBA?

לצורך הדוגמא, אחד המקצועות שכן דורשים ב-SQL הוא DBA ובמילים פשוטות יותר Data bate administrator. בכל תחום בהייטק, בהתחלה לא מרוויחים סכומי עתק, לרוב יהיה מדובר על משרות שנעות בטווח של 9,000 ש"ח עד 12,000 ש"ח. עם צבירת שנות ניסיון הביקוש אליכם יעלה וכאן אתם יכולים לקבל שכר גבוה משמעותית שמתחיל מכ-15,000 ש"ח וצפונה. זכרו, ככל שתרכשו יותר ניסיון ויותר ידע אתם תהפכו למוצר מבוקש יותר בתחום ההייטק. 

המרכז ללימוד והשמה בהייטק
המרכז ללימוד והשמה בהייטק

הכירו את מרכז ללימוד והשמה בהייטק. המרכז ללימודים נוסד במטרה להביא השכלה איכותית לכולם. בכל זמן ומכל מקום.

חייגו לייעוץ לימודים חינם

אהבתם? שתפו פוסט זה!
התקשרו עכשיו!
רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק? השאירו פרטים!