qa אוטומציה- מהר יותר איכותי יותר

 רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק?
השאירו פרטים או חייגו

תוכן עניינים

qa אוטומציהQA או בודק תוכנה הוא שמם של אחד מן המקצועות המבוקשים ביותר בתחום ההייטק ויתרה מכך, בדיקת התוכנה עצמה היא שלב חשוב מאין כמותו בכל השרשרת או התהליך של חיי המוצר משלב הפיתוח ועד שיווקו. לפיכך, בודקי תוכנה ידניים הם חשובים מאוד. אבל מי שבשנים האחרונות הם היותר מבוקשים אלו בודקי התוכנת המתמחים באוטומציה.

בדיקת תוכנת באוטומציה או פיתוח אוטומציה הופכים בשנים האחרונות לאחד המקצועות המבוקשים בעולם ההייטק ולא לחינם. בשוק ותעשיה כל כך מתקדמים, חדשניים עם קצב מהיר ודינמיות רבה, יש דרישה, שלא לומר חובה לבדיקות אוטומטיות המבוססות על תוכנה לצד או בנוסף לבדיקות הידניות. בדיקה של  qa אוטומציה באמצעות תהליכי אוטומטיים הופכים את כל תהליך הבדיקה אבל לא רק אלא גם את שלבי הפיתוח והתכנון עד להשלמת המוצר להרבה יותר מהירים, מוקפדים ומדויקים ובעיקר הרבה יותר יעילים. 

באמצעות הקוד שמפתחי ובודקי qa אוטומציה כותבים והתוכנות אותן הם מפתחים, הם מסוגלים לאפשר ביצוע של בדיקות מעמיקות, במגוון רחב של זוויות ובמספר רב ומקביל, כדי לאפשר לארגון או למפתחים להבין נכונה האם המוצר שלהם עומד בדרישות או הכוונות שלהם ובאילו מקומות עליהם להשתפר עוד, בכל שלבי השרשרת.

מה זה בכלל qa אוטומציה

עוד לפני שנסביר מה זה qa אוטומציה נדבר בקצרה על QA בכלל. QA קיצור של-Quality Assurance –  הוא בעצם סוג של אבטחת האיכות של המוצר או היישום שבכוונת החברה לשווק או להפיץ. כמובן שבקרת איכות קיימת לא רק בתחום ההייטק אלא בכל מוצר אבל נדמה, שבמערכות מורכבות כמו של ההייטק – בדיקת האיכות הזו חשובה במיוחד. בדיקת האיכות נעשית בעיקר על ידי בדיקת התוכנה. כאשר חברה מפתחת מוצר כלשהו מבוסס תוכנה, עוד טרם היא מפיצה אותו, יש עליה החובה לבדוק כי הוא עומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר אחרת תדמיתה, עסקיה, השקעותיה והמוצר עצמו נמצאים במצב קריטי ומסוכן.

בודק התוכנה עורך למעשה שורה ארוכה של בדיקות שמטרתן לעבור שלב שלב, באופן יסודי על כל התוכנה ולדאוג כי היא עובדת בצורה התקינה ביותר. הבדיקה נערכת כמובן דרך פרספקטיבת השימוש של המשתמש הסופי, האם היא עובדת? איך עובדת? מהירותה? האם היא יכולה להיתקע בסיטואציות נוספות ועוד אבל היא נערכת גם מאחורי הקלעים או הקרביים של התוכנה. במידה ונמצאים תקלות, בעיות, חוסר יעילות או פתח לכשלים עתידיים, בודק התוכנה מייצר דו"ח המועבר  לצוותי הפיתוח כדי שיוכלו לחזור לעבודה ולשפר את המוצר. לאחר התיקונים המוצר חוזר שוב אליו וחוזר חלילה עד להפקת המוצר האיכותי ביותר.

מתוך כך קל להבין שבעצם בודקי התוכנה צריכים להיות בעלי ידע נרחב בתחומים רבים שכן הם עוסקים באיתור בעיות מן הקצה אל הקצה. לא רק שעליהם לדעת שפות רבות , פלטפורמות וכלים טכנולוגים שונים וכד' אלא עליהם להיות בקיאים בכל שלב ושלב מהפיתוח או התכנון של המוצר. אין פלא שמדובר בתפקיד מעניין ובמיוחד מאתגר.

qa אוטומציה

העובדה שהפרויקטים עצמם מורכבים מאוד והועבדה שלעיתים יש כמה פרויקטים במקביל עושה כאמור את עבודת ה-QA למדוקדקת, מאתגרת ולעיתים ארוכה. לכן, עלתה ההבנה כי יש לעשות אותה באופן מדוקדק יותר, מהיר יותר ויעיל יותר ולכן עלה והתפתח תחום qa אוטומציה. בדיקת תוכנה באמצעות אוטומציה, פירושה פיתוח תוכנות והרצתן, שמטרתן הי ביצוע בדיקות תוכנה באופן אוטומטי. בניגוד לבדיקות ה-QA הרגילות והמסורתיות שבוצעו באופן ידני, האוטומציה  עושה את זה הרבה יותר מהיר והרבה יותר מדויק. 

חשוב לזכור כי אנחנו מדברים על תחום ההייטק, תחום שמראש מחפש את החדשנות והיעילות ו-  qa אוטומציה מאפשר את אותם שימוש בכלים וטכנולוגיות מורכבות ומתקדמות לשם הייעול והמהירות. זמן רב נחסך, שכן בדיקות ידניות באופן טבעי ארוכות יותר. כסף גדול נחסך ובעיקר, תוכנה, אין מה לעשות, כאשר היא כתובה היטב, מסוגלת לביצוע תהליכים מורכבים מאוד וגם יכולה לרוץ במקביל.

qa אוטומציה או qa ידני?

מכיוון שתוצרי ההייטק הם מורכבים וכל תוכנה או מוצר, עד לשיווקם החוצה ללקוח דורשים בדיקות רבות, כל ארגון ירצה להתברך בבודקי תוכנה מעולים בתחום האוטומציה. עובדה זו מביאה לכך, שתחום הבדיקות האוטומטיות, שמהווה תחום כניסה לעולם הייטק, עדיין מבוקש מאוד ומציע לעובדים בו שכר התחלתי מתגמל מאוד גם למתחילים. ככל שהניסיון והוותק גוברים ואיתם גם היכולות, בודק תוכנה יכול להגיע להשתכרות של 20-30 אלף ₪ וכמובן להתפתח לתחומים אחרים בחברה.

האם זה אומר ש- qa אוטומציה טוב יותר מבודק תוכנה ידני. האם זה אומר שבודק תוכנה ידני צפוי לעבור מן העולם והאם זה אומר שאין צורך בלימוד של בדיקות ידניות? התשובה היא כמובן שלא. מי שעוסק ב-  qa אוטומציה חייב להתמחות גם בבדיקות תוכנה ידניות לצד יכולותיו הגבוהות בפיתוח וכתיבת תוכנות שיבצעו בדיקות אוטומציה. לבודקי התוכנה הידניים תמיד יהיה מקום אבל מי שמציג דברים מעבר (יכולות לביצוע בדיקות אוטומציה), תמיד יהיה מבוקש יותר ועם יתרון מובנה. 

המשמעות של הדברים למי שמתכנן ללמוד בדיקת תוכנה היא לתור ולחפש אחר קורס qa אוטומציה המשלב גם לימודי בדיקות ידניות.  בסופו של דבר, הבסיס יהיה הבדיקה הידנית והיא זו שתלמד אתכם את שיטות הבדיקה לעומק, את המתודולוגיה והלוגיקה מאחורי הבדיקות, את ניהול הדברים, את הקשר מול גורמי הפיתוח השונים וכד'. גם הקודים שתכתבו יהיו מבוססים ונכונים ויעילים יותר. במקומות שיידרש עיון ובדיקה מיוחדת, הבדיקה הידנית יכולה גם היא לסייע. כאשר תצברו בקורס שתלמדו את כל הכלים מכל הזוויות, אוטומציה וידנית כאחד, הידע שלכם אבל לא פחות חשוב – הערך שלכם – יהיו גבוהים יותר.

המרכז ללימוד והשמה בהייטק
המרכז ללימוד והשמה בהייטק

הכירו את מרכז ללימוד והשמה בהייטק. המרכז ללימודים נוסד במטרה להביא השכלה איכותית לכולם. בכל זמן ומכל מקום.

חייגו לייעוץ לימודים חינם

אהבתם? שתפו פוסט זה!
התקשרו עכשיו!
רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק? השאירו פרטים!