data science

 רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק?
השאירו פרטים או חייגו

תוכן עניינים

data scienceניתן להגדיר את מדעי הנתונים (data science), בין היתר, כתהליך של הפקת מידע שימושי מנתונים. התחום נשען ומשתמש במודלים מתמטיים וסטטיסטיים כדי להבין דפוסים בנתונים, אשר לאחר מכן ניתן להשתמש בהם כדי ליצור תחזיות לגבי תוצאות עתידיות.

מדע הנתונים, מה שנקרא גם data science, הוא תחום המהווה את חקר הנתונים והטכניקות, השיטות, התהליכים והמערכות השונות כדי להבין תהליכי ניטור מידע שונים. תחום זה הופך כעת לחלק בלתי נפרד מעולם העסקים המודרני, ומטבע הדברים, אפשרויות התעסוקה בתחום הן מגוונות ולא מעטות.

מה חשוב לדעת על data science

מדע הנתונים הוא תחום מהותי וחשוב בעולם העסקים כבר כמה שנים, והתחום כיום כבר לא עוסק רק במספרים. מדעני נתונים אחראים כיום לניתוח נתונים ממקורות שונים וכן אחראים להמציא דרכים להשתמש בכך לטובת הארגון. 

עבור מי שהתחום של data science מתאים להם, מדעי הנתונים הוא תחום מרגש שיש לו הזדמנויות התפתחות וקידום רבות. עם זאת, יש גם חסרונות למסלול הקריירה הזה. למשל, יכול להיות קשה להיכנס לתחום בלי שום ניסיון מעשי, וקשה לחדור לענף כי יש כל כך הרבה אנשים שמנסים להתקבל למספר מצומצם של תפקידים בארץ. אז, מה עושים? בשלב הראשון, ממשיכים לקרוא את המדריך שריכזנו כאן עבורכם.

באילו תחמים נמצא את מדעי הנתונים? 

למדעי הנתונים יש יישומים רבים בתחומים כמו שיווק, פיננסים, בריאות ואפילו מדעי המחשב, כמו גם בעולם ההייטק כמובן. בעוד כי מדעי הנתונים הוא תחום צומח שהוכר כאחד המבוקשים ביותר של העתיד הטכנולוגי, התחום הוא בעצם מונח רחב שמקיף הכול, מהנדסת נתונים ועד למידת מכונה, ניתוח חזוי ועוד.

מדעני data science מתוארים לעתים קרובות כ"מהנדסי הנתונים", מה שאומר שהם אחראים לתכנון ובניית אלגוריתמים מכל מיני סוגים שונים ובכל מיני תעשיות. בתוך כך, מדעי הנתונים הוא תחום שגדל להיות חלק חיוני מהעולם הדיגיטלי של היום. התחום משמש לכל דבר, החל מיצירת חוויות משתמש מותאמות אישית ועד להבנת ההתנהגות של אוכלוסיות גדולות, קהלי יעד של מוצרים או שירותים שונים ועוד. 

מה כולל התחום של data science? 

תחום data science הוא רחב ומגוון. לא מדובר רק בהתעסקות עם מספרים, אלא בשימוש באותם מספרים ונתונים בדרכים יצירתיות כדי לפתור בעיות ולהבין את העולם שסביבנו, בין אם הדיגיטלי, הטכנולוגי או הפיזי. בתוך כך, ניתן לחלק את מדעי הנתונים לכמה תחומים שונים, כאשר לרוב יהיה מדובר על ניתוח נתונים חקרני, כמו גם ניתוח חזוי, ניתוח מרשם ועוד. בהיבט מסוים, מדע נתונים הוא המחקר של הדרכים והשיטות להוציא ידע מנתונים שונים. זהו תחום אשר נשען על טכניקות וכלים ממדעי המחשב, סטטיסטיקה, מתמטיקה, הנדסה ועסקים. כל זאת ועוד, כדי לנסות לפתור בעיות מורכבות בתעשיות כמו בריאות, פיננסים, שיווק, הייטק, אכיפת חוק וחינוך.

על מה אחראים מדעני נתונים? 

מדעני data science אחראים למציאת דפוסים במערכי נתונים, מה שבתורו מובילם לפתח תובנות שיכולות לשמש עסקים ותחומים שונים. בין היתר, מדעני נתונים משתמשים במודלים של למידת מכונה טכנולוגיות מבוססות בינה מלאכותית, כדי למצוא דפוסים במאגרי נתונים שונים. 

בתוך כך, המדענים אחראים לחזות מה אנשים חושבים, כיצד צרכנים מתנהלים בסיטואציות מסוימות, מה אנשים מעדיפים לקנות ומדוע ועוד. בתוך הלמידה והמחקר של המדענים, הם מנסים להבין כמויות גדולות של נתונים כדי למצוא מתאמים שונים לתיאוריות מגוונות, להבניית ידע ועוד.

באילו עבודות יכול להשתלב מדען נתונים? 

אחת העבודות הנפוצות ביותר עבור מדען נתונים היא, עבודה בחברה כסטטיסטיקאי או מנתח נתונים. מדענים בעבודות אלו משתמשים במערך הכישורים שלהם כדי לנתח את הנתונים שחברות אוספות, ולבצע תחזיות לגבי ההחלטות העתידיות שלהם בהיבטים שונים (בהיבט מקצועי, פיננסי, אסטרטגי-שיווקי וכולי).

בין אם במקצוע זה או אחר או בתחום מסוים, מדעני data science עוסקים לא רק באיסוף נתונים, אלא גם בהבנתם. תחום מדעי הנתונים מקיף דיסציפלינות מרובות כמו סטטיסטיקה, מתמטיקה, תכנות מחשבים, ככה שמדעני נתונים מסוגלים להשתמש במומחיות שלהם בתחומים שונים. זאת, כדי ליצור פתרונות לעסקים וגופים בצורה של דיוק המידע המרוכז תחת אותם ארגונים. 

עם אילו נתונים מדען הנתונים מתעסק?

מדעני data science עובדים עם נתונים בצורות שונות ומגוונות. הם יכולים לעבוד עם תכנים ומידע כמו טקסט, מספרים, תמונות, צלילים וסרטוני וידאו ועוד. כל זאת, כדי לייצר תובנות לגבי העולם שסביבנו ולהסיק מידע עבור גופים שונים. 

המדענים האלו מעורבים במחקר ופיתוח של אלגוריתמים שונים, כדי שעסקים יוכלו להבין את הנתונים הרלוונטיים להם. בתוך כך, מדען הנתונים יכול להתעסק גם עם נתונים פיננסיים בלבד, וזאת כדי לעזור לעסקים לשפר את הביצועים שלהם ולהגדיל את הרווחים השנתיים שלהם.

עתיד מדעי הנתונים בעולם של היום – כדאי להירשם לקורס? 

הביקוש למדעני data science צפוי לגדול בעשרות אחוזים במהלך השנים הקרובות, ויהיו הזדמנויות רבות עבור אנשים עם מערך מיומנויות בתחומים אלו. קורס במדעי הנתונים הוא אופציה מצוינת לאנשים שרוצים להיכנס לעולם ההייטק ולמצוא עבודה טובה, אבל לא לעולם ההייטק בלבד. 

זהו תחום מאוד מרתק שיכול לעזור לכם לפתח את כישוריכם במספר תחומים וגם לעזור לכם להשיג את עבודת החלומות שלכם. אם הרגשתם תמיד שמספרים זה ה"קטע" שלכם, בהחלט ייתכן שהתחום הזה תפור עליכם. מבחינת מבט עם צפי לעתיד, אין ספק שהתחום ימשיך לצמוח, להתפתח ולהיות מבוקש בתעשיות שונות. לא בטוחים את התחום מתאים דווקא לכם? בואו נבין עבור מי הוא מיועד בד"כ, המשיכו לקרוא. 

עבור מי מיועד התחום של מדעי נתונים?

אתם יכולים להיכנס לתחום זה עם תואר ראשון במדעי המחשב, או תחום קשור כמו מתמטיקה או הנדסה. אם אין לכם תואר במדעי המחשב, סביר להניח שתצטרכו להשלים גם קצת ידע בסטטיסטיקה ושפות תכנות כמו Python או שפות תכנות אחרות. 

אין ספק שתואר אקדמי במחשבים הוא דרך מצוינת להתחיל את הקריירה במדעי הנתונים, כי תואר במדעי המחשב יספק את הידע והכישורים הדרושים כדי להצליח בתחום. עם זאת, קחו בחשבון שישנן כל מיני מסגרות לימוד שמעבירות קורס data science. אם אין לכם תואר אקדמאי במדעי המחשב ואתם בכל זאת מעוניינים ללמוד את התחום, תבדקו באחת המכללות הפרטיות, לרבות מסגרות של לימודי ערב. 

לא בטוחים מה ללמוד?

בין אם ההתלבטות היא דאטה סיינס או תחום אחר, אל תשכחו שאתם לא לבד ב"סירת" ההתלבטויות הזאת. רבים וטובים כמוכם מתלבטים בין קורס כזה או אחר, ורבים מהאנשים מוצאים את הפתרון שצל יועץ לימודים. ייעוץ לימודים יוכל לעשות לכם סדר בנושא, לספק לכם מידע, אולי אפילו מספרי טלפון של סטודנטים שכבר סיימו את הקורס של דאטה סיינס. 

רגע לפני שאתם נלחצים, תזכרו שזה בדיוק התפקיד של יועצי לימודים בכל תחום זה או אחר. בכל מסגרת לימודית שמכבדת את עצמה יש לפחות יועץ אחד, ככה שניתן לקבל את הסיוע בכל מוסד שאליו תרצו להירשם. זכרו, כמעט תמיד אפשר להתחיל קורס מסוים, להחליט בהמשך הדרך שהוא פחות מתאים לכם ולבצע הסבה בלימודים. 

המרכז ללימוד והשמה בהייטק
המרכז ללימוד והשמה בהייטק

הכירו את מרכז ללימוד והשמה בהייטק. המרכז ללימודים נוסד במטרה להביא השכלה איכותית לכולם. בכל זמן ומכל מקום.

חייגו לייעוץ לימודים חינם

אהבתם? שתפו פוסט זה!
התקשרו עכשיו!
רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק? השאירו פרטים!