קורס DBA

 רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק?
השאירו פרטים או חייגו

תוכן עניינים

קורס DBADBA הם ראשי תיבות של Database Administrator ופירושם מנהל מסד נתונים. מסד הנתונים הוא מערכת שאוגרת את כל הנתונים של הארגון ומטרתו לשמור את המידע שקשור לפעילויות השונות של הארגון כמו לקוחות, עובדים, מוצרים, ספקים ועוד. מקורו של המידע שנאגר במסד הנתונים הוא ממגוון מקומות כמו אינטרנט, חיישנים, מדיה, טלפונים ועוד. בעידן של היום יש כמויות גדולות מאוד של מידע שנאגר במסד הנתונים והדרישות מהמידע הולכות וגדלות. בעקבות כך בכל ארגון קיים DBA כלומר, מנהל מסד נתונים שמנהל את מסד הנתונים, דואג לעיצוב ובניה של בסיסי נתונים, לתחזוקה שוטפת, לפיתוח שאילתות ועוד. על DBA נרחיב במאמר הבא. 

 

מה תפקידו של DBA?

כפי שציינו, DBA הוא מנהל מסד נתונים והוא אחראי על תפקידים קריטיים שונים. DBA הוא אחד מתפקידי המפתח בארגון. התפקיד של DBA מתחלק לשני תחומים עיקריים. התחום הראשון הוא תחום אפליקטיבי. מאגר המידע של הארגון הוא למעשה אפליקציה או תוכנה שמאחסנת את הנתונים שמתקבלים ממקורות שונים. ה-DBA למעשה עובד עם האפליקציות הללו ומבצע מגוון רחב של משימות. בנוסף, בתחום זה ה-DBA אחראי גם על תוכן ומבנה לוגי של בסיס הנתונים, עיצוב ובניית בסיס נתונים מתאים, יצירת קשרים, הגדרת ישויות, בניית טבלאות, פיתוח שאילתות בסיסיות ואף מורכבות מאוד ועוד. 

התחום השני עליו אחראי ה-DBA הוא תחום ניהולי. במסגרת תחום זה ה-DBA אחראי לדאוג לתחזוקה שוטפת, לשרידות של בסיס הנתונים, לזמינות של בסיס הנתונים, לשחזור ולגיבוי של הנתונים שנאגרו ועוד. 

למרות שמדובר בשני תחומים שונים יש ביניהם קשר חזק מאוד. במסגרת תפקידו של ה-DBA הוא צריך לדעת להתמודד עם כל סוג בעיה ולייצר קשר בין שני התחומים בהתמודדות שלו. 

מה אפשרויות התעסוקה של DBA?

אפשרויות התעסוקה של עובדי DBA הן רבות ומגוונות מאוד. מדובר בתפקיד מבוקש מאוד בתעשיית ההייטק ובעולם הארגוני ולכן גם בעולם העסקים והפיננסים יש ביקוש לעובדי DBA. בדרך כלל עובדי DBA נדרשים לבנות ולהתקין בסיסי נתונים. כמו כן עליהם לנהל את בסיסי הנתונים באופן שוטף ולדאוג לגיבוי ושחזור, תחזוקה שוטפת, פתרון בעיות, פיתוח פתרונות וליווי של פרויקטים שונים בתחום הנתונים. 

רוב המשרות של DBA הן משרות שמתאימות לאנשי מקצוע עם ניסיון של כמה שנים בתחום. עם זאת, ניתן למצוא משרות גם למנהל מסד נתונים בתחילת דרכו וללא ניסיון כלל, כמו משרות ג'וניור. ברוב המשרות של תפקיד DBA יש צורך בניסיון ב-SQL ובניתוח בסיסי נתונים. מועמד שמגיע עם שליטה בכמה סביבות עבודה יוכל לקבל יתרון בקבלה לעבודה ב-DBA. 

 

מה השכר של DBA?

כפי שציינו, תפקידו של ה-DBA הוא תפקיד מבוקש מאוד ולכן ניתן לצפות לרמות שכר גבוהות. עם זאת, מאחר שמדובר בענף עם התמחויות וסביבות עבודה שונות ניתן לצפות לרמות שכר שונות. כיום חברות הייטק רבות מגייסות עובדי DBA והשכר  מתגמל בהתאם ונחשב לאחד מהגבוהים בשוק של היום. השכר ההתחלתי של עובד DBA בתחילת דרכו ינוע בין 15,000 ל-16,000 שקלים בחודש. לאחר כחמש שנות ניסיון השכר יעלה באופן משמעותי ועובדי DBA עם ניסיון בתחום ירוויחו 30,000 שקלים בחודש ואף יותר. 

 

מהו קורס DBA?

על מנת להתקבל לעבודה כ-DBA יש צורך בלימודים מתאימים. לשם כך ניתן ללמוד קורס DBA. קורס DBA הוא קורס שנלמד במטרה להכשיר מנהלי מסד נתונים בסביבות עבודה שונות. על ידי קורס DBA המשתתפים יקבלו את הידע הנדרש, ירכשו ארגז כלים ומיומנויות חשובות לביצוע תפקיד של מנהלי מסד נתונים. כמו כן, קורס DBA מכשיר את המשתתפים בו לעבור את בחינות ההסמכה העולמיות של חברת מיקרוסופט על מנת שיוכלו להשתלב בעבודה בהמשך.

לאחר קורס DBA בוגרי הקורס שעברו את הבחינות יקבלו תעודת הסמכה של מיקרוסופט. עם תעודה זו הבוגרים יוכלו להשתלב בתעשיית ההייטק ובתעשיות נוספות בעובדי DBA.

 

מה לומדים בקורס DBA?

התכנים המועברים בקורס DBA מותאמים לחומר הלימוד של חברת מיקרוסופט. במהלך הקורס המשתתפים יקבלו את הידע הנדרש על מנת להפוך לעובדי DBA באופן מקצועי. במסגרת הקורס המשתתפים ילמדו על בסיס הנתונים SQL Server 2005-2008. כמו כן, המשתתפים ירכשו כלים לנהל ולהתמודד עם מגוון מצבים בפעולת מערכות ההפעלה של מיקרוסופט ולינוקס. כמו כן המשתתפים ילמדו לפתור תקלות אפשריות במערכות שלבי הפיתוח.

הלימודים בקורס DBA כוללים חומר לימוד עיוני לצד פרויקטים מעשיים, תרגילים וסימולציות שמאפשרות למשתתפי הקורס לצבור ניסיון מעשי. בדרך כלל בסוף הקורס משתתפי הקורס יידרשו להגיש פרויקט גמר בו יבחנו את הכלים שקיבלו במהלך הקורס וכמובן יבצעו את בחינות ההסמכה של מיקרוסופט. 

נושאי הלימוד בקורס DBA הם מגוונים וכוללים- 

  • פיתוח פרוצדורלי
  • אוטומציה
  • כיוונון בסיסי נתונים
  • פעולת תחזוקת רשתות
  • ניהול מקורות מידע
  • בנה עסקית
  • טיפול בתקלות
  • התקנת רשתות
  • כתיבת שאילתות

ועוד רבים. 

כמה זמן נמשך קורס DBA?

קשה לענות באופן חד משמעי כמה זמן נמשך קורס DBA מאחר שהוא משתנה בהתאם לתכנים ולמוסד הלימודים הספציפי בו תלמדו. בדרך כלל קורס DBA יתפרש בין מספר חודשים לשנה ויכלול בין 200 לבין 570 שעות לימוד אקדמאיות. ניתן לבחור בין קורס DBA המתקיים בשעות הבוקר לבין קורס DBA המתקיים בשעות הערב, בהתאם לצרכים שלכם. לדוגמא אם אתם עובדים בבוקר ומעוניינים לשלב את הלימודים עם עבודה תוכלו לבחור בלימודי ערב. 

 

מה תנאי הקבלה לקורס DBA?

קשה לענות באופן חד משמעי מה תנאי הקבלה לקורס DBA מאחר שהם משתנים בהתאם למוסד בו תלמדו ואף מעת לעת בהתאם לדרישות בשוק. באופן כללי הלימודים בקורס DBA מתאימים לאנשים עם ניסיון קודם במערכות מידע, רקע טכני בתכנות, אנשי תשתיות, עובדים בתחומי IT, מומחים בבדיקות תוכנה, מנהלי רשתות ומומחים בפיתוח תוכנה. מי שחסר רקע בכלל יוכל לברר עם מוסדות לימוד שמאפשרים גם למועמדים חסרי רקע להתקבל, כאשר בדרך כלל יהיה צורך במעבר של מכינה בפיתוח ובתכנות לשם כך. 

 

איפה לומדים DBA?

כפי שהבנו ניתן ללמוד DBA במגוון מוסדות לימוד שונים. הבחירה במוסד הלימודים היא שלכם והיא צריכה להתבצע בהתאם למספר שיקולים שונים. קודם כל קחו בחשבון שיקולים פרקטיים כמו קרבה לבית ושעות לימוד. אם אתם גרים בצפון בררו על מוסד לימודים באזור הצפון על מנת שלא תצטרכו לנסוע שעתיים לכל כיוון בכל יום לימודים. קיימים מוסדות לימוד מהצפון ועד הדרום ולכן ההמלצה היא לבחור במוסד לימודים שקרוב אליכם יחסית ושלא תצטרכו לבזבז שעות נסיעה רבות. כמו כן שעות הלימוד הן פרמטר חשוב נוסף. אם אתם עובדים בבוקר ומוסד הלימודים שנמצא מול ביתכם מאפשר לימודי בוקר בלבד, כנראה שתאלצו לחפש מוסד לימודים אחר ומעט רחוק יותר בו תוכלו ללמוד בערב. לכן, בררו מראש מה שעות הלימוד במוסד הלימודים והאם תוכלו לשלב אותן עם האילוצים שלכם. 

כמו כן, יש לקחת בחשבון פרמטרים להמשך. כלומר, אם יש מוסד לימודים עם קשרים לחברת הייטק אחת או יותר, יכול להיות לכם קל יותר לקבל עבודה לאחר הקורס. פעמים רבות יש חברות שמעניקות עדיפות לבוגרים של מוסד  מסוים ולכן יש לקחת זאת בחשבון לפני ההרשמה למוסד. 

המרכז ללימוד והשמה בהייטק
המרכז ללימוד והשמה בהייטק

הכירו את מרכז ללימוד והשמה בהייטק. המרכז ללימודים נוסד במטרה להביא השכלה איכותית לכולם. בכל זמן ומכל מקום.

חייגו לייעוץ לימודים חינם

אהבתם? שתפו פוסט זה!
התקשרו עכשיו!
רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק? השאירו פרטים!