מפתח bi

 רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק?
השאירו פרטים או חייגו

תוכן עניינים

מפתח biמפתח bi עוסק בתחום הבינה העסקית, וזהו תחום שהולך וגדל משמעותית בפופולריות שלו בשנים האחרונות. זהו אינו רק תחום אשר עוסק באיסוף, ניתוח ודיווח של הנתונים, אלא תחום שגם עוסק בדרכים ושיטות להבין, לנטר ולנתח את אותם נתונים עסקיים המבוססים בינה מלאכותית. 

מפתח bi עוסק בדרך כלל בפיתוח של כלי בינה עסקית אשר עוזרים לאנשי מקצוע בדרכים שונות בתהליכים עסקיים שונים. כלי הבינה העסקית מספקים תובנות לגבי הנתונים בארגון וכן מקלים על ההבנה שלהם והשימוש העסקי בהם. באופן כללי, מפתחי ה-BI משמשים לייעול תהליכים בחברות מכל הגדלים ובתעשיות רבות כמו בריאות, קמעונאות, ייצור, שיווק, הייטק ועוד.

קצת על תחום ה-BI 

מכיוון שמדובר בתחום יחסית חדש, בינה עסקית היא מונח שלעתים קרובות אינו מובן כהלכה. מצד אחד, ניתן להגדיר זאת כאיסוף וניתוח של נתונים שנאספו ממקורות שונים כמו לקוחות פנימיים וחיצוניים. מצד שני, תחום ה-BI מלא במונחים וטכנולוגיות חדשות שמתפתחות כל הזמן, ולכן מה שרלוונטי כיום לא בהכרח יהיה רלוונטי בעוד כמה שנים ספורות. כפועל יוצא מזה, מפתח BI הוא איש מקצוע שכל הזמן צריך להקפיד להתעדכן בכל אותן טכנולוגיות חדשות בתחום הבינה העסקית. 

במילים אחרות, מפתחי BI תמיד עוסקים בלימוד של נתונים חדשים, דרכי ניטור מידע חדשות וכלים שונים של בינה עסקית. בסופו של דבר, תחום ה-BI כולל המון טכנולוגיות שונות, מכלים להדמיה של נתונים ועד למסדים שלמים של נתונים, תוכנות ניתוח מידע וניטור, אלגוריתמים מבוססי למידת מכונה ועוד.

תפקידו של מפתח בינה עסקית 

כאמור, בינה עסקית היא תהליך של חילוץ מידע מנתונים וניטור שלהם או ניתוח, בדרך כלל בצורה של תרשימים ודוחות בשיטות שונות. בתוך כך, מפתחי BI אחראים, בין היתר, לתכנון ובניית דוחות מהסוגים האלו. מפתחי BI גם מעצבים לוחות מחוונים שונים, יוצרים הדמיות נתונים כדי לעזור לארגונים להשתמש בנתונים בצורה יעילה יותר ועוד. 

במילים אחרות, אפשר אולי להגיד שתפקידו של מפתח BI הוא לספק מידע למקבלי החלטות תוך שימוש בנתונים שניתן להפוך אותם לתובנות ניתנות ליישום ופעולה. בחלק גדול מהמקרים, מפתחי ה-BI מסוגלים ליצור הכוונת מידע עבור מנהלים שצריכים לקבל החלטות לגבי האסטרטגיה, התפעול או הכספים של הארגון שלהם.

מה כולל תחום הפיתוח ב-BI?

אם אתם שואלים מהו פיתוח BI, אז מה זה bi? מפתח BI הוא מישהו שיכול לעסוק בתחום של פיתוח פתרונות תוכנה לעולם פתרונות הבינה העסקית. בהיבט זה, מפתחי BI יכולים לעסוק בעיצוב ופיתוח של תוכנות שעוזרות לארגונים גדולים להפיק תובנות חשובות מהנתונים שלהם באמצעות ניתוח מידע. בתוך כך, מפתחי BI גם יוצרים יישומים שעוזרים למשתמשים לנהל את הנתונים שלהם טוב יותר, לעקוב אחר מגמות שונות בשוק ולקבל החלטות עסקיות מושכלות יותר.

התפקיד של מפתח BI יכול להיות מאתגר, מכיוון שהוא אחראי על תכנון ובניית הכלים הללו של בינה עסקית מאפס. כלים אלו יכולים לכלול מודלים של נתונים ועד הטמעת אלגוריתמים מורכבים, כתיבת קוד עבור פלטפורמה או שפת תכנות ספציפית ועוד. בקונטקסט הזה של הדברים, למפתחי בינה עסקית יש משימה חשובה בפיתוח כלים אלו עבור מקבלי החלטות, כדי שיוכלו לקבל החלטות מושכלות לגבי עתיד הארגון או החברה שלהם.

מעבר לכך, מפתח BI עשוי להיות בפיתוח כלי ניהול וניתוח נתונים עבור ארגונים עסקיים ואחרים. בחלק מהמקרים מפתחי BI אפילו עושים הסבה מקצועית לתחום הממוקד יותר במדע נתונים. אם כבר יש לכם השכלה או ניסיון בכל מה שקשור לפיתוח בינה עסקית, המעבר לעולם מדע הנתונים יהיה יחסית קל. 

הקשר בין בינה עסקית לבין מדעי הנתונים 

בינה עסקית ומדע נתונים הם שניים מהתחומים הפופולריים ביותר בתעשיית ניתוח הנתונים, וחשוב לדעת איך שני התחומים האלה עובדים ביחד. ראשית, חשוב להבין שבעוד כי בינה עסקית היא מונח המתייחס לפרקטיקה והטכניקות של איסוף, ניתוח והצגת מידע על פעולות עסקיות, מדע נתונים הוא תחום העוסק בפיתוח ויישום של שיטות סטטיסטיות להשגת תובנות מנתונים. 

במילים אחרות, אנשי BI אחראים לאיסוף מידע על פעולות עסקיות ומדעני נתונים אחראים להשתמש במידע זה כדי ליצור תובנות עסקיות שונות או תחזיות עסקיות וארגוניות חדשות. באופן כללי, ניתן להשתמש בשני התחומים האלו יחד כדי לשפר את התהליך העסקי, אך לעתים גורמים שונים יכולים להפריע זה לזה בכל הנוגע לקבלת החלטות. לכן, כאשר ארגון או חברה מעסיקים מדעני נתונים, הם דואגים להצליב סוגי מידע שונים מנישות מדעי נתונים מגוונות. כך ניתן לעבוד בסנכרון נכון עם אנשי מקצוע מסוגי פרקטיקה שונים.

קראו עוד: אנליסט BI

מה כולל קורס פיתוח BI?

קורס מפתח BI כולל סקירה מקיפה של מערכי הכישורים הדרושים לפיתוח יישומי בינה עסקית, כאשר בד”כ יכלול ברמתו הבסיסית מבוא לכלים ולטכנולוגיות השונות המשמשים בפיתוח BI. הקורס מיועד גם לסטודנטים שאין להם ידע מוקדם בפיתוח BI, אבל כמובן שיהיה עדיף אם הסטודנטים יגיעו עם ניסיון באחסון נתונים, מודלים של נתונים וארכיטקטורת בינה עסקית.

חשוב לציין שקורס פיתוח BI מועבר ברמות שונות, כאשר ברמותיו המתקדמות יותר הוא יכלול נושאים כמו עיצוב, הבנייה ופיתוח תהליכי בינה עסקית בארגונים גדולים, יצירת ותחזוקת מסדי נתונים שונים, הבנייה של אינטגרציית נתונים, ייצור ופיתוח דוחות נתונים שונים ועוד.

טיפ קטן מאיתנו לגבי לימוד פיתוח BI 

טיפ אחרון מאיתנו, אם אתם מרגישים שהתחום הזה "קורץ" לכם, אנחנו ממליצים לקחת בחשבון את סוג העבודה ולשקול אם התחום הזה תואם את האישיות שלכם. מטבע הדברים, אנשים שעוסקים בתחומי מדעי הנתונים והבינה העסקית צריכים להיות בעלי יכולות לוגיות ואנליטיות מצוינות, עין טובה וחדה לפרטים בתוך מסות ענקיות של נתונים ועוד. 

מרגישים ש"יש לכם את זה"? קבלו עוד היום ייעוץ לימודים לגבי קורס מפתח BI. 

המרכז ללימוד והשמה בהייטק
המרכז ללימוד והשמה בהייטק

הכירו את מרכז ללימוד והשמה בהייטק. המרכז ללימודים נוסד במטרה להביא השכלה איכותית לכולם. בכל זמן ומכל מקום.

חייגו לייעוץ לימודים חינם

אהבתם? שתפו פוסט זה!
התקשרו עכשיו!
רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק? השאירו פרטים!