לימודי תכנות

 רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק?
השאירו פרטים או חייגו

תוכן עניינים

לימודי תכנותלימודי תכנות הפכו למבוקשים בשנים האחרונות לאחר הבנה שמקצועות הייטק גם כוללים תנאי העסקה טובים, וגם משכורות גבוהות. במקומות רבים אפילו תוכלו לעבוד חלקית או במשרה מלאה מהבית. עם זאת, לא הכל ורוד ולימודי תכנות כן דורשים התמדה, יצירתיות, סבלנות והשקעה. אין גיל ללמוד לימודי תכנות, אפשר לראות משתתפים שזה עתה השתחררו ומצד שני, גם לראות משתתפים בגילאי 40 ומעלה. חושבים ללמוד תכנות? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת. 

 

לימודי תכנות – מה זה?

אנחנו שומעים הרבה על לימודי הייטק ועל עבודות בתחום שנראות מאוד זוהרות, אבל מה זה בכלל אומר להיות מתכנת? תכנות הוא תהליך טכנולוגי אשר מתייחס למחשבים, משימות ביצוע ופתרון בעיות באופן אוטומטי על ידי הזנת קוד. מתכנת יוצר קוד אשר באמצעות שפה ייעודית שמחשבים יכולים להבין. ישנם סוגים שונים של מתכנים אשר מתחלקים לאזורים שונים בפרויקט. לדוגמא, גלישה באינטרנט באחד מהאתרים כולל עבודות של מספר מקצועות בתחום התכנות. תכנות פרונט אנד מתייחס למה שאתם רואים באופן ויזואלי שאתם רואים באתר, כמו לחצנים ייחודיים, עיצובים, תפריטים, כפתורי רכישה ועוד. 

נוסף על כך, יש את החלק האחורי של האתר הגולל איתור מידע. לדוגמא, כאשר אדם הזמין מהאתר שלכם אוכל, התכנות מאפשר ליצור קשר עם רכיבי האתר באתר וכל מה שכולל את הפרונט אנד. באפליקציות אנחנו יכולים לראות שהתכנות יכול לכלול מעקב אחרי ביצועים (כושר לדוגמא), הזמנת שירותים, גישה למדיה ועוד. תכנות כולל אחסון קבצים, נתוני Database ועוד רכיבים שונים. השפות בהן פועל מתכנת הן רבות, הפופולריות הן: פייתון, JavaScript ואחרות. 

המקצועות בהייטק שדורשים ידע בתכנות הם: בודקי תוכנה, QA (בחלק מהמקרים לא תדרשו לדעת שפת תכנות), אבטחת מידע וסייבר, פיתוח תוכנה, פיתוח אפליקציות, מהנדסי מערכות, מנהלי פרויקטים, מנתחי מערכות, מפתחי UX\UI, DBA ועוד רבים.

מי יכול ללמוד תכנות?

האם כל אחד יכול ללמוד תכנות? האם נדרש ידע מוקדם? לימודי תכנות נחשבים ללימודים פופולריים גם בקרב קורסים וגם בקרב תארים – בהמשך נסביר על ההבדל בין שתי שיטות הלימוד. המקצוע המבוקש דורש ידע בתכנות, אבל למעשה כל אחד שרוצה יכול ללמוד לימודי תכנות. ברוב הקורסים ואף בתארים לא תדרשו בידע קודם, אלא כל מה שתצטרכו הוא לעבור ראיון, בגרות מלאה ולעיתים גם לא נדרשת בגרות. בקרב מקומות ההשכלה הגבוהה תדרשו גם 5 יחידות מתמטיקה ואנגלית. 

חשוב להבין, אם בחרתם ללמוד תכנות במסלול כזה או אחר מדובר על מסלולים סיזיפיים אשר דורשים מכם התמדה, יצירתיות ורצון להכיר את המקצוע על כל גווניו. תוכלו לבחור במסלולים ייעודיים וספציפיים כמו לדוגמא לימודי פיתוח אפליקציות וכד'. לכל מסלול יש את רמת הקושי שלו ואפשרויות פיתוח וקידום. כאשר אין לכם ניסיון ואתם מגיעים למקום עבודה לרוב תתחילו בתחתית הפירמידה, אך צבירת ניסיון בהייטק הוא תהליך קריטי אשר מתגלם גם למשכורות גבוהות כפי שכולנו מכירים.

 

איך תכנות עובד?

באופן בסיסי, תכנות מסייעת לכם לגלם את הפקודות שלכם באמצעות הזנת קוד למחשב – המתכנת כותב קוד הכולל אותיות, מספרים ותווים אשר הם ממירים כל שורת קוד לשפה שהמחשב מבין. המחשב סורק את הקוד המוזן ומבצע את הפקודה של המתכנת, בין אם מדובר על סדרה של משימות או משימה בודדת. כיום שפת התכנות הפופולרית ביותר היא Java script עם שימוש העומד על כ-65%.

 

האם מקצועות ההייטק הן לטווח הארוך?


לימודי תכנות הם חלק ממסלול שכל הייטקיסט צריך לעבור. בתקופה האחרונה אנחנו רואים פיטורים בקרב חברות הייטק גדולות ולמעשה "בועה" שהתפוצצה. עם זאת, זה אומר שזה הזמן להספיד את עולם ההייטק? למרות הפיטורים, אנחנו לא רואים שום סיבה להספיד את עולם ההייטק. להפך, אנחנו רואים מגמת ביקוש שרק עולה עבור המקצועות השונים. מתכנת טוב הוא בעל מקצוע שאף מעסיק לא ירצה לפטר ולהפך, הוא ירצה לטפח אותו. לכן, על אף השמועות לימודי תכנות עדיין פופולריים וכמו כן, העסקת מתכנתים בתחומים השונים. 

לימודי תואר VS לימודי קורס

לימודי תכנות יכולים להיות במספר מוקדים, בקורס או בלימודי תואר. ידוע שלימודים בקורס יהיו קצרים יותר, אך זה לא בהכרח אומר שהם פחות טובים. כאשר אתם בוחרים ללמוד במסלול של תואר, קבלת התואר תהיה רק לאחר 3-4 שנים. המסלול בלימודי תואר הוא ארוך יותר מכיוון שהתלמידים לומדים הרבה מעבר לנדרש בשביל להיות מתכנת ולכן, היום אנחנו רואים יותר ויותר צעירים שבוחרים ללמוד קורסים נקודתיים לעומת תארים שלאו דווקא מבטיחים לכם עבודה בתחום ההייטק. ככל שאתם תצברו יותר ניסיון בתחום, כך הביקוש אליכם יהיה גבוה יותר. ראו יוצאי 8200 שנמצאים ללא תואר ועוברים הכשרה של בין חצי שנה לשנתיים. על פניו, מדובר על הכשרה זריזה, אך הניסיון שהם צוברים בצבא הוא מה שגורם לכל החברות לרוץ ולהעסיק יוצאי 8200. 

 

נתונים טכניים לגבי לימודי תכנות

אם עד פה החלטתם אם לימודי תכנות מתאימים לכם או לא, כדאי שתכירו את הנתונים הטכניים של לימודי תכנות, החל מזמן הקורס ועד למחירים:

  1. מה משך זמן קורס תכנות? קורס תכנות נע  בין 12 שבועות ועד שנה וחצי. טווח הזמנים משתנה בהתאם לסוג הקורס בו בחרתם ובהתאם להיקף שעות הלימוד. יש קורסים עם היקף של 90 שעות ומצד שני, יש קורס עם היקף של 1,200 שעות ומעלה. כמו כן, הדבר משתנה בהתאם למספר שעות הלימוד בכל שבוע.
  2. כמה עולה קורס תכנות? קורס תכנות נע בטווח מחירים המשתנה בהתאם לקורס ואורכו. המחירים נעים בטווח של 1,200 ש"ח ועד 25,000 ש"ח. בחלק מהמקומות תוכלו לשלם על הקורס עם הפיקדון הצבאי. 
המרכז ללימוד והשמה בהייטק
המרכז ללימוד והשמה בהייטק

הכירו את מרכז ללימוד והשמה בהייטק. המרכז ללימודים נוסד במטרה להביא השכלה איכותית לכולם. בכל זמן ומכל מקום.

חייגו לייעוץ לימודים חינם

אהבתם? שתפו פוסט זה!
התקשרו עכשיו!
רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק? השאירו פרטים!