לימודי סייבר

 רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק?
השאירו פרטים או חייגו

תוכן עניינים

לימודי סייברלימודי סייבר הוא תחום חדש וצומח העוסק בחקר אבטחת המידע, לוחמת סייבר ועוד תחומים קשורים כאלה. זהו תחום מחקר חדש יחסית שלא הוכר רשמית עד העשורים האחרונים, אבל בעולם המודרני אבטחת סייבר נדרשת בכל חברה, ארגון וגוף מוסדי או עסקי כזה או אחר.

המונח "לימודי סייבר" בא להתייחס לכל מה שקשור לאבטחת מידע במחשבים וטכנולוגיית מידע. תחום זה כולל את אבטחת האינטרנט, רשתות מחשבים, חומרת מחשב, תוכנה, התקני אחסון נתונים ואפילו משחקי מחשב למיניהם. לימודי סייבר קשורים קשר הדוק גם למדעי המחשב וגם למדעי המידע, ורוב האנשים מגיעים לתחום הזה בצורה מוכוונת או באמצעות הסבת מקצוע. אז, בין אם אתם מתכוונים מראש ללמוד את התחום או להסב את מקצועכם אליו, תחום הסייבר קורא לכם להכיר אותו יותר לעומק, המשיכו לקרוא.

מה חשוב לדעת על לימודי סייבר? 

לימודי סייבר הוא תחום שצובר פופולריות בשנים האחרונות בצורה משמעותית. התחום עוסק בחקר אבטחת סייבר, פריצה ולוחמת סייבר, כאשר בשנים האחרונות העולם המערבי ובכלל העולם המודרני, סופג איומים בלתי פוסקים ממדינות ערב שונות ומהאקרים באופן כללי. 

אנחנו חלילה לא טוענים כי איראן או רוסיה הן האחראיות היחידות לפשעי סייבר, אלא מחדדים שאיומי הסייבר נמצאים בכל מקום. מטבע הדברים, אנו מציגים את הצד שלנו וככה גם מתבטאים לימודי סייבר בימינו. 

מה כולל החלק התאורטי של לימודי סייבר? 

כאשר אתם נרשמים לקורס סייבר, כחלק מהקורס, אתם תלמדו על החלק התאורטי של עולם הסייבר. במהלך הלימודים ההתחלתיים אתם תלמדו על מקרי עבר של פשעי ותקיפות סייבר, תלמדו על טכנולוגיות עדכניות בתחום, על ההבדלים בין טכנולוגיות הסייבר של שנים עברו לעומת כיום ועוד.  

בהיבט הזה של הדברים, קורסי סייבר לא עוסקים רק במדעי המחשב או בלימודים העוסקים בקידוד, תוכנה וכולי. לימודים אלו מכסים גם היבטים של סוציולוגיה, פסיכולוגיה ותחומים אחרים המתקשרים ללוחמת סייבר. בשורה התחתונה, תחום הסייבר לא קשור רק לטכנולוגיה, אלא גם להשפעות החברתיות של איומי ותקיפות הסייבר.

מה שמוביל אותנו לדגש הבא, קחו בחשבון שבעולם הסייבר יש גם תפקידי מחקר, לא רק יישום. אם התחום הסוציולוגי-תרבותי של הסייבר מעניין אתכם, תוכלו למשל למצוא עבודות במעבדות מחקר, באוניברסיטאות השונות ועוד. הכול תלוי בענף הספציפי בעולם הסייבר, שיעניין אתכם. 

מה כולל החלק היישומי בקורס סייבר? 

החלק היישומי של לימודי סייבר כולל ניסיון מעשי רב. התלמידים ילמדו כיצד להשתמש בכלים כמו Metasploit, Nmap, Wireshark ועוד. הכלים האלו הם כלים שנקראים "כלי רחרוח", איתם ניתן לאתר, לסרוק ולהסיר מגוון איומי סייבר שונים, כמו למשל סריקת רשתות מלאות ע"י Nmap. 

התלמידים גם ילמדו כיצד ליצור סביבת “פריצה” (HACKING) משלהם, שבה הם יכולים להשתמש כדי להתאמן עליה. סביבה זו נוצרת באמצעות טכנולוגיה וירטואלית והיא מספקת גישה לכל כלי הפריצה המשמשים בקורס. בין אם מדובר על כלים כמו Metasploit, Nmap, Wireshark ו\או כלים אחרים שמשמשים סייבר, תוכלו להתאמן על כלים אלו בסביבת הפריצה הייעודית שתקימו כחלק מהיישום של הקורס. בהקשר הזה של הדברים, החלק היישומי של קורס הסייבר הוא המקום והזמן בו התלמידים יוכלו ליישם את הידע התיאורטי שלהם – הלכה למעשה. אם אתם רוצים להירשם כסטודנטים בתחום, אתם יכולים לצפות ללמוד כיצד ליצור HACKING משלכם, להקים מערכת מחשב לפריצה ועוד. בתוך כך, הקורס גם מלמד את הסטודנטים כיצד למצוא ולתקן נקודות תורפה ביישומי אינטרנט.

כדאי לי בכלל להירשם ללימודי סייבר?

אם אתם מתעניינים בעתיד הטכנולוגיה ורוצים לחקור את עולם אבטחת הסייבר, אולי לימודי סייבר מתאימים לכם. ויודעים מה, אם אתם פשוט סקרנים באופן טבעי ויש לכם עניין בטכנולוגיה חדשה, כדאי לדעת שהתחום גדל ומתפתח בקצב מהיר בשנים האחרונות. 

זה ענף שתמיד יש לו ביקוש, כאשר לאנשים רבים שלומדים אבטחת סייבר יש רקע במדעי המחשב או הנדסה, אבל זה לא תמיד כך. גם אם אין לכם שום רקע בנתונים, רשתות, מדעי מחשוב וכדומה, עדיין ישנם קורסי סייבר שיכולים להתאים לכם ואפילו לאפשר לכם להשתלב בעולמות הטכנולוגיה או ההייטק. 

בתוך כך, חלק מהמיומנויות הכרוכות בלימודי סייבר כוללים, בראש ובראשונה, את המודעות לחשיבות של הגנה ואבטחה של מסדי נתונים שונים בעולם המודרני. ככל שהסטודנטים יבינו טוב יותר את עומק חשיבות תחומי הסייבר השונים, ככה הם יצליחו להתברג טוב יותר בתחום ולהגיע למשרות נחשקות ורווחיות.

מהן הדרישות ללימודי סייבר? 

ניתן להתקבל ללימודי סייבר שונים גם ללא תואר אקדמי או תואר במדעי המחשב, אבל חשוב לציין שיש כמה דרישות בד”כ, כמו ידע מסוים בשפות תכנות וניסיון באבטחת מידע בצורה כזאת או אחרת. אם אין לכם ניסיון כלל, אל תתייאשו, אתם תוכלו למצוא מכללות פרטיות ומכללות מקוונות שמציעות קורס הגנת סייבר גם ללא שום ניסיון. במכללות אלו, אתם תצטרכו בדרך כלל לעבור ראיון אישי ובדק מסוים לבחינת כישוריכם בסביבות מחשוב או סביבות נתונים. 

בשורה התחתונה, מכיוון שיש דרישה גבוהה לאנשי סייבר במשק, על מנת להתקבל לקורס סייבר, יהיה עליכם, קודם כל, להיות בעלי עניין בתחום. אם תרצו מספיק, תוכלו למצוא מספיק מסגרות לימוד שמאפשרות קבלה לקורסים אלו גם ללא ניסיון או תואר.   

עד כמה תחום הסייבר תחרותי כיום? 

המפגש בין אבטחת סייבר, טכנולוגיית מידע ומדעי המחשב, זה איזשהו מפגש שיוצר תחום אשר צומח בקצב אדיר ובצעדי ענק בשנים האחרונות. הביקוש למקצועני סייבר גבוה ומספר המועמדים המתאימים נמוך יחסית במשק הישראלי. ובכך, התחרותיות תמיד קיימת, אבל נכון להיום, התחום פחות תחרותי מתחומים אחרים. בואו ניקח למשל את הדוגמה של תחום ה-QA, שנחשב רווי, גדוש ותחרותי הרבה יותר מאשר תחום הסייבר. אם יש לכם כישורים כמו מיומנויות אנליטיות חזקות ויכולת פתרון בעיות, כמו גם כישרון למתמטיקה ותכנות, ואתם מרגישים בנוח לעבוד עם סביבה ממוחשבת על בסיס יומיומי ולהיות בעל כישורי תקשורת מצוינים – אל תפחדו מתחרותיות. ממש ככה! אם אתם מרגישים שהתחום הזה נועד לכם ואתם מרגישים את זה בבטן, אתם יודעים שתהיו טובים בו, התחרותיות בתחום לא צריכה להדאיג אתכם.

מה נדרש מעובדי הסייבר באופן כללי? 

יכולות אנליטיות, כישורי מחשב, כישורי תקשורת, חשיבה יצירתית וידע במתמטיקה או מדעים, הם רק חלק מהכישורים או היכולות שתצטרכו בתחום הסייבר. עם זאת, חשוב לציין כי תחום הסייבר מהווה סביבה טכנולוגית אשר משתנה ללא הרף. במילים אחרות, הפקטור הקבוע היחיד הוא הצורך של עובדי סייבר להיות תמיד מסתגלים וגמישים תוך שהם כל הזמן מקפידים ללמוד ולהתעדכן בטכנולוגיות חדשות של סייבר ובכלל.

בשורה התחתונה, אדם שרוצה לעבוד בתחום זה צריך להיות מסוגל לעבוד בצוות ולהיות בעל יכולת לראות את התמונה הכוללת, כמו גם תמיד להמשיך ללמוד את התחום. אנשי סייבר צריכים גם להיות בעלי כישורי פתרון בעיות טובים, תוך התמודדות עם איומים בלתי פוסקים בכל מיני תחומים שונים. בהיבט הזה, חלק מעובדי הסייבר צריכים להיות בכוננות מתמדת. למשל, אנשי סייבר שעובדים בגופים ממשלתיים, ביטחוניים או צבאיים.

המרכז ללימוד והשמה בהייטק
המרכז ללימוד והשמה בהייטק

הכירו את מרכז ללימוד והשמה בהייטק. המרכז ללימודים נוסד במטרה להביא השכלה איכותית לכולם. בכל זמן ומכל מקום.

חייגו לייעוץ לימודים חינם

אהבתם? שתפו פוסט זה!
התקשרו עכשיו!
רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק? השאירו פרטים!