לימודים להייטק

 רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק?
השאירו פרטים או חייגו

תוכן עניינים

לימודים להייטקבעידן הטכנולוגיה המודרנית, קשה לדמיין עולם ללא מכשירי, שירותי ומוצרי היי-טק. ככל שיותר ויותר אנשים מאמצים את הטכנולוגיות הללו, הן הופכות לחלק בלתי נפרד מהחיים של כולנו. שוקלים להצטרף לתחומי ההייטק השונים? בואו נבין מה הם לימודים להייטק ולמי יתאימו, מה יכללו ועוד. 

אין ספק, העולם משתנה והטכנולוגיה משתלטת על חיינו ומשפרת אותם. מהדרך שבה אנחנו מתקשרים ועד הדרך שבה אנחנו עובדים ואפילו איך אנחנו חיים, הטכנולוגיה מאפשרת לנו לעשות דברים שהיו בלתי אפשריים רק לפני כמה שנים. ובתוך כך, ישנם סוגים רבים ושונים של לימודי הייטק שקיימים כיום. הם נעים מאבטחת איכות, דרך עיסוק בנתונים, סייבר ועד לתחומי הנדסת מערכות שונות. 

מה הם לימודים להייטק?

לימודי הייטק בדרך כלל כוללים קורסים או תוכניות המתמקדות בטכנולוגיות מסוגים רבים ושונים. הקורסים האלו בוחנים היבטים שונים של הטכנולוגיה המעשית, כמו גם את ההיסטוריה והתאוריה של הטכנולוגיה. בבחינה התאורטית, קורסים אלו בוחנים כיצד הטכנולוגיה הגיעה, מהיכן התפתחה וכיצד השפעתה על חיינו כיום משמעותית, עם דגש גם על העתיד של הטכנולוגיה. 

קורסים אלה עוזרים לסטודנטים להבין את תפקידה של הטכנולוגיה בחברה וכן להכין אותם לקריירה בתחומי הייטק כמו מדעי המחשב או הנדסה, ניהול נתונים, ניתוח נתונים, סייבר, אבטחת איכות QA או מפתחי אוטומציה ועוד. חשוב לדעת, שקורסי ההייטק תמיד משתנים בהתאם לצרכים של עולם זה. עולמות ההייטק משתנים כל הזמן, כמו גם הצרכים, סוגי הטכנולוגיות בייצור ועוד, מה שמשפיע על צרכי השוק ועל סוגי הקורסים המבוקשים. 

כיצד ההייטק הפך כה מבוקש? כדאי ללמוד לתואר? 

לימודי הייטק הם נישה של לימודים שהופכת יותר ויותר פופולרית, ובמקרים מסוימים לא צריך אפילו תואר אקדמי כדי להיכנס לעולם ההייטק. מצב זה נובע מהגידול בחברה הטכנולוגית שלנו, עם דגש על עם התפתחות התחומים של AI, VR ורובוטיקה. ככל שתחומים אלו מתפתחים עם הזמן, הביקוש למיומנויות אלו עלה גם כן.

אם אתם שוקלים תואר בלימודי הייטק ולאו דווקא קורס ייעודי, חשוב לדעת שניתן לסיים תוך שנתיים-שלוש תארים בנושאים כמו תכנות מחשבים, מדעי המחשב, הנדסת תוכנה ועוד. בעוד שלחלק מהאנשים ייקח יותר זמן לסיים את התואר, אחרים יוכלו ללמוד אותו במסגרות ערב (כמו באוניברסיטה הפתוחה) ולהשלימו בקצב האישי שלהם. כך או כך, קורס או תואר, ישנם כמה תחומי הייטק שנחשבים כיום מבוקשים, אז בואו נדבר גם עליהם. 

לימודים להייטק בתחום QA 

תחום ה-QA הוא תחום רחב, עם הרבה תתי תחומים שונים. חלק ממומחי ה-QA עוסקים בבדיקות תוכנה שונות, בעוד שאחרים מתמקדים בבדיקת חומרה, שירותים ומוצרים שונים (לא רק בהייטק). לדוגמה, ישנם אנשי מקצוע כמו מהנדסים או מפתחי אוטומציה, שמתמחים באבטחת איכות של מכשור טכנולוגי, אבטחת תקינותו של כל יישום ואפליקציות וכדומה.

בהחלט כדאי להירשם ללימודי הייטק בתחום ה-QA אם אתם מתעניינים בענף זה. זה יכול להיות מסלול קריירה מתגמל עם הרבה הזדמנויות לקידום, בעוד כי השכר ההתחלתי בתחום זה עשוי לנוע בין 10,000 ₪ ל-13,000 ₪ בחודש. תעשיית ה-QA צומחת באופן משמעותי מאוד בשנים האחרונות, עקב ביקוש מוגבר לאנשי מקצוע בתחום אבטחת האיכות בכל הענפים. אם אתם שוקלים קריירה בהייטק, ה-QA יכול להוות שער כניסה מעולה לתחום. עם השנים ועם רכישת כלים, כישורים, ידע ומיומנויות, תוכלו גם להתקדם הלאה מהתחום הזה לתחומי הייטק אחרים. 

לימודי הייטק בתחום פיתוח אוטומציה 

ואם כבד דיברנו על לימודים להייטק בתחום QA, חשוב לדבר גם על פיתוח אוטומציה. ובכן, פיתוח האוטומציה הוא תהליך וחלק מפיתוח התוכנה, כאשר התהליך הוא בדרך כלל זה שמתרחש לפני הקידוד. הוא מספק הבנייה של דרכים ושיטות כדי לתעד, לתכנן ולעצב דרישות ומפרטים עבור יישום או תוכנה, מוצר או שירות טכנולוגי.

חשוב לציין שפיתוח האוטומציה אינו מחליף קידוד, אך הוא מקל על מפתחים לקודד על ידי הבניית תהליכי עבודה, תיעוד ומפרטים שונים. תהליך זה של פיתוח אוטומציה יכול לחסוך זמן בניפוי באגים ובדיקות, מכיוון שמפתחים שונים יכולים להשתמש בתיעוד כנקודת ייחוס בעת בניית הקוד שלהם. במילים אחרות, אם אתם מעוניינים בקריירה בתחום תכנות, הנדסת מחשבים או פיתוח תוכנות, פיתוח אוטומציה זה פחות מה שאתם מחפשים. יש סיכוי שאתם מחפשים, למשל, להיות מנתחי DATA. אם ככה, אז בואו נדבר גם על התחום של דאטה, המשיכו לקרוא. 

לימודים להייטק בתחום DATA 

שוקלים ללמוד את תחומי ה-DATA? ובכן, “נתונים” הם כינוי כללי למידע שנאסף ומאורגן לצורך ניתוח וניטור מידע עבור מטרות שונות. נתונים כוללים טקסט, תמונות, אודיו, וידאו, נתונים פיננסיים, מספריים, נתוני קידוד (קידוד נתונים הינו תחום מורכב יותר) ועוד. 

נתונים יכולים להיות מובנים או לא מובנים (מלשון הבנייה), כלומר ניתן לסדר אותם בצורה מסודרת בטבלאות, או שהם יכולים להיות במצב טבעי יותר כמו דיבור או כתב יד. ככה או ככה, התחום של ניהול, ניתוח וניטור נתונים הוא מאוד רחב וכולל הרבה מסלולי קריירה שונים. בבחינת אופציות הקידום שלכם וההתפתחות בתחום, אין ספק שזהו תחום שטומן בתוכו המון אפשרויות שונות להתפתח מקצועית והשכלתית.

שוקלים ללמוד את תחום הסייבר?

לימודים להייטק בתחום הסייבר מבטיחים אופציית תעסוקה בתחום שמתפתח כל הזמן. כדי לעמוד בקצב איומי הסייבר בעולם, חיוני ביותר לחברות לשכור אנשי מקצוע מוסמכים כדי לשמור על בטיחות הנתונים שלהן. ואם הסייבר חיוני במיוחד בעולם העסקים המודרני, אז בטח שהסייבר חשוב בגופים ממשלתיים שונים, בגופים צבאיים, בתעשיות ביטחוניות כמו “רפאל” ועוד. 

אם אתם שוקלים ללמוד סייבר, אבטחת סייבר הוא תחום צומח, וחשוב לדעת שהוא לא מיועד רק לאנשים עם תואר במדעי המחשב. ישנן דרכים רבות להיכנס לעולם אבטחת הסייבר, והשלב הראשון הוא להבין מה זה סייבר ואילו קורסים בתחום הזה ניתן ללמוד. בפשטות, אבטחת סייבר היא הפרקטיקה של הגנה על מערכות מחשב מפני התקפות סייבר פליליות, גישה לא מורשית ופעילות זדונית אחרת. תחום כולל גם את הפן המחקרי של הסייבר, כיצד לתכנן וליישם הגנות שונות ועוד.

באילו מסגרות ניתן ללמוד הייטק?

לימודים להייטק זמינים במגוון רחב של מסגרות לימוד, חלקן פיזיות וחלקן מקוונות. האם ללמוד לימודי הייטק במכללה פיזית או במכללה מקוונת? ובכן, התשובה לשאלה זו אינה קלה כפי שהיא עשויה להיראות. למכללות מקוונות יתרונות רבים, כמו נוחות הלימוד מהבית ועלות שכר הלימוד הנמוכה, וכן התאמת הלימודים לקצב האישי שלכם. 

עם זאת, יש אנשים שמתקשים להתרכז במהלך שיעורים מקוונים, כי הם רגילים ללמוד בסביבה פורייה עם סטודנטים אחרים ומרצה. יכול להיות קשה לחלק מהסטודנטים ללמוד בצורה מקוונת, למרות שבד”כ ניתן ליצור אינטראקציה מקוונת במיידי עם פרופסורים וסטודנטים אחרים כאשר נדרשת עזרה בקורסים מסוימים, בשאלות שונות וכו’.

בסופו של דבר, באמת שהכול תלוי בסוג האדם שאתם. אם אתם צורכים חברה וצריכים סביבכם אנשים, כנראה שמכללה פיזית הוא האופציה הטובה עבורכם. במקרה זה, תוכלו למצוא מגוון קורסי ערב להייטק, קורסים באוניברסיטה הפתוחה, במכללות ברחבי הארץ ועוד.  לימודי הייטק הופכים לפופולריים יותר ויותר מדי שנה, יש היום אפשרויות למידה במקומות שונים, החל ממכללות ועד ללימודי תואר. הייטק הוא שם כולל לתחום רחב אופקים, אך מתייחס בסופו של דבר למקצועות המחשבים. בתחום הזה נוכל בפיתוח אתרים, הטמעה של מערכות בינה, הנדסת מכשור רפואי ועוד מקצועות רבים. בגלל הבחירה הרחבה ריכזנו עבורכם את המידע שאתם צריכים לדעת לגבי מקצועות ההייטק. 

 

רשימת מקצועות פופולריים בהייטק – לימודים הייטק

ריכזנו עבורכם רשימה חלקית של המקצועות והקורסים המבוקשים בעולם ההייטק:

  • קורס תכנות – נתחיל מהבסיס – קורס תכנות. במהלך הקורס התלמיד לומד לעבוד בצורה יצירתית ומפתח את היזם שבו. במהלך הקורס לומדים התלמידים שפות קוד שונות כמו JavaScript, פייתון ועוד. התלמידים לומדים איך ליישם את הנלמד בפועל על גבי מוצרים שונים. המסגרת הלימודים המשתתפים מקבלים את הידע הנדרש והכלים כדי לעבוד בחוץ בכל הנוגע לתכנות מערכות, בניית אתרים, פיתוח אפליקציות ועוד. קורס תכנות הוא קורס כולל ופחות נקודתי, משך זמן הלימודים נע בטווח של 500 שעות ומעלה.
  • קורס Front End אולי שם המקצוע כבר מרמז לכם שכאן מדובר על צד הלקוח. מדובר על למידה של החלק הוויזואלי של הפרויקט (אתר, אפליקציה וכד'). המתכנת עובד על החלקים שאותם הלקוח רואה, תוך כדי למידת שפות תכנות שישרתו אותו. המפתחים אחראים על הפן החזותי, על כתיבת קודים ואלגוריתמים מורכבים בהתאם לדרישות הפרויקט. מדובר על מקצוע מבוקש בעולם ההייטק ומשך זמן הקורס משתנה בהתאם למכונת בה בחרתם – לרוב מדובר על מספר חודשים. השכר של מפתח Front End מתחיל מכ-12,000 ש"ח עבור מתכנת ללא ניסיון ועשוי להגיע ל-35,000 ש"ח ויותר עבור מפתח שצבר ניסיון.
  • קורס פייתון קורס פייתון הוא קורס שמתמקד בשפת תכנות אחת – פייתון. פייתון היא שפת קוד נפוצה ונוחה ללמידה וכמו כן, שימושית בעולם ההייטק. ניתן בשפת התכנות הזאת לכתוב תוכנות גדולות, לבנות מהדורות ודברים נוספים. קורס פייתון כולל לימודים עיוניים ושלבים מעשיים. נכון, מדובר על שפת תכנות בודדת ולכן יש להתאים את בחירת הקורס ביחס לצורך שלכם להעשרה. הקורס קצר ונע בין 50 ל-100 שעות .
  • קורס פיתוח משחקים קורס פיתוח משחקים בשנים האחרונות צבר תאוצה ורבים מעדיפים ללמוד את המקצוע הזה מאשר מקצועות אחרים בהייטק. אם יש לכם זיקה לעולם הגיימינג כנראה שזה הקורס שמתאים לכם. בקורס לומדים תכנון מעמיק, לומדים את מאחורי הקלעים של משחקי קונסולה ומחשבים, לומדים לעבוד עם תוכנות UNITY ותוכנות UX\UI. מלבד לכך, במהלך הקורס ילמדו המשתתפים שפות תכנות ויבנו תיק עבודות.
  • קורס Full Stack קורס Full Stack נחשב לקורס מורכב וארוך, אך משתלם בסופו של דבר. במהלך הקורס לומד המשתתף בצורה מקיפה בניית אתרים, שפת קוד ובעצם לומדים גם איך לבנות את מאחורי הקלעים של תוכנה וגם את החלק הוויזואלי. בדרך הזאת יוכל המפתח להגיע להישגים רבים ולרכוש מיומנויות שכל כך מבוקשות בעולם ההייטק. משך זמן הקורס משתנה, יש קורסים מזורזים שיכולים להתפרש על גבי 12 שבועות ויש קורסים שנפרשים על גבי כמה חודשים. 

 

אלו הם המקצועות הפופולריים בעולם ההייטק, כמובן שיש עוד תחומים רבים של לימודים הייטק. ברגע שיש לכם זיקה לתחום מסוים בעולם התכנות וההייטק כמו עיצוב גרפי או קורסים אחרים, תוכלו ללמוד בקורס מזורז או ארוך – מה שבטוח הוא שמשך זמן הקורס פוחת ברוב המקרים מלימודי תואר.

 

לימודים הייטק – תואר או קורס?

השאלה שנשאלת הרבה מאוד פעמים היא האם כדאי ללמוד לימודי תואר של מדעי המחשב או הנדסת תוכנה, או שבעצם ללכת לקורס נקודתי? נסתכל על השאלה מכמה זוויות, האחת היא מהן הדרישות של חברות ההייטק. למעשה, לחברות הייטק לא באמת משנה אם אתם מחזיקים בתואר, בקורס או לא מחזיקים באף אחד משני הדברים. מה שכן רלוונטי לחברות הייטק הוא הניסיון אותו אתם צוברים (לכן יוצאי 8200 נחטפים מיד לחברות הייטק). 

הזווית השניה היא בנקודת המבט שלכם. אפשר ללמוד לימודי הייטק בכל גיל, אבל כמובן שאנחנו נרצה לסיים את הלימודים כמה שיותר מהר ואפילו במהלכם לקבל הכשרה מקצועית שתהיה לו כניסיון. משך זמן לימודי תואר לרוב יהיה בין שלוש לארבע שנים. לימודי קורס בהייטק הם יותר נקודתיים ואינם כוללים תכנים שפחות רלוונטיים לפרקטיקה מעשית. משך זמן הקורסים נע בין מספר שבועות לכמה חודשים. גם כאן, יש מספר שיקולים שנרצה לקחת בחשבון. האם המקום בו בחרתם ללמוד מעניק הכשרה מלאה? האם המקום בו אתם לומדים מעניק לכם עבודות בסיום הלימודים? בחנו בצורה מקיפה את לימודי הקורסים וגם לימודי התואר לפני שאתם בוחרים במקום מסוים. 

 

לימודים הייטק – מציאת עבודות

למרות שעולם ההייטק נראה זוהר ומבוקש, בסופו של דבר מה שהם מחפשים זה ניסיון. יש משרות שתקבלו בתחילת דרככם בשווי שכר של 9,000 ש"ח, יש משרות שתקבלו לראשונה 15,000 ש"ח. חשוב להבין שבשביל להגיע למשכורות הגבוהות שכולם מדברים עליהם אתם צריכים לצבור ניסיון. עוד לא מצאנו מתכנת ללא ניסיון שמרוויח מעל 20,000 ש"ח. לכן, בחירת קורס שמציע לכם עבודה בחוץ יכולה להיות בחירה רלוונטית, במיוחד היום שהמקצוע הפך לכל כך מבוקש. 

עלות הקורסים משתנה בהתאם להיקף השעות, המחירים נעים בטווח של 12,000 ש"ח ועד 25,000 ש"ח. ישנם מרכזי למידה שמאפשרים לממש את הפיקדון הצבאי בעבור תשלום שכר הלימוד. ערכו השוואה בין מרכזי הלימוד השונים והגיעו לבחירה הנכונה ביותר עבורכם. 

המרכז ללימוד והשמה בהייטק
המרכז ללימוד והשמה בהייטק

הכירו את מרכז ללימוד והשמה בהייטק. המרכז ללימודים נוסד במטרה להביא השכלה איכותית לכולם. בכל זמן ומכל מקום.

חייגו לייעוץ לימודים חינם

אהבתם? שתפו פוסט זה!
התקשרו עכשיו!
רוצים ללמוד ולהשתלב בעבודה בהיי טק? השאירו פרטים!